Kantiléna


Kantiléna je sborem dětí a mládeže při Filharmonii Brno; její tři oddělení navštěvuje v současnosti 150 zpěváků ve věku 5 až 19 let.

 

Informace o prodeji nového dvoj CD zde

 

Vznikla roku 1956 jako Šlapanický dětský sbor z iniciativy Ivana Sedláčka, svého pozdějšího dlouholetého uměleckého vedoucího. Roku 1967 se stala výběrovým tělesem s nynějším názvem, od roku 1984 působí při brněnské fi lharmonii. Za dobu své existence provedla na patnáct set koncertů doma, v sedmnácti evropských zemích, v USA, Kanadě, Japonsku a Rusku. Její repertoár sahá historicky od skladeb renesanční polyfonie až po tvorbu soudobou; s pořady duchovní hudby vystoupila už ve více než dvě stě padesáti chrámech u nás, v evropských metropolích a v New Yorku. V řadě inscenací spolupracovala s brněnským Národním divadlem.Ze svých soutěžních úspěchů si nejvíce cení absolutních vítězství na soutěžích v italském Arezzu (1981) a belgickém Neerpeltu (1984 a 2006). Z dalších je to zejména triumf na 5. světových sborových olympijských hrách ve Štýrském Hradci (2008), kde získala dvě zlaté medaile a stala se tak vůbec nejúspěšnějším sborovým tělesem, a Cena publika a diplom „Excellent“ ve švýcarském Montreux (2009).

Jakub Klecker, absolvent pražské AMU, působí v Janáčkově opeře od roku 2004, od roku 2007 jako dirigent; jinak také spolupracuje s předními evropskými orchestry a sólisty. V letech 2007 a 2009 řídil Filharmonii Brno na zájezdech po Japonsku, v roce 2009 debutoval na festivalech Pražské jaro a Moravský podzim, v následujícím v italské Carniarmonii, v roce 2011 účinkoval ve Smetanově Litomyšli, na Thurn-Taxis Schlossfestspiele a Hudebním festivalu Rheingau; na Janáčkově Brně 2012 premiéroval novou edici Janáčkova Osudu. Rok 2013 zahájil s Janáčkovou fi lharmonií Smetanovou Mou vlastí a v lednu debutoval s Verdiho Aidou v norimberském Státním divadle. V Kantiléně zpíval od dětství, v roce 2003 se stal hlavním sbormistrem a v roce 2006 převzal funkci uměleckého vedoucího.

Veronika Hrůzová vystudovala český jazyk a hudební výchovu na PdF MU a zpěv na ostravské Lidové konzervatoři. Na univerzitě pokračovala ve studiu zpěvu zaměřeném na barokní tvorbu. Pedagogicky působí na ZUŠ při Gymnáziu J. G. Mendela v Brně. Loni a letos v dubnu získala se Sluníčky Zlaté pásmo na celostátní soutěži Zahrada písní v Praze.

Michal Jančík vystudoval hudební vědu na univerzitě v Brně, hudební výchovu, sbormistrovství a dirigování na Ostravské univerzitě. V současné době studuje na JAMU u Lubomíra Mátla. Ve své dosavadní mnohostranné sbormistrovské činnosti (od roku 2005) dosáhl několika výrazných úspěchů (ve Svátcích písní Olomouc, v soutěži ve španělském Malgrat de Mar).

 

Koncerty

Kontakt


Copyright © 2009 Filharmonie Brno  |  Publikováno systémem inCMS  |  Tvorba webových stránek Inexes