Historie


Historie orchestru Filharmonie BrnoSkvělá tradice brněnské filharmonie se datuje od 70. let 19. století, kdy v Brně začal mladý Leoš Janáček usilovat o vznik českého symfonického orchestru. Dnešní Filharmonie Brno vznikla v roce 1956 sloučením rozhlasového a krajského orchestru a několik měsíců poté získala rozhodující mezinárodní uznání na festivalu Varšavská jeseň. Od té doby je považována za jedno z nejlepších českých těles; na svých zahraničních zájezdech provedla do dneška na osm set koncertů – ve většině evropských zemí, ve Spojených státech, v Latinské Americe a na Dálném východě. V posledním desetiletí mělo zvláštní význam její vystoupení pro papeže Jana Pavla II. ve Vatikánu (2000), turné Toyota Classics po hlavních městech šesti východoasijských států (2004), účast na proslulých koncertech švýcarského Klubhausu (2005), na prestižním festivalu v Cheltenhamu (2007) nebo pětinedělní zájezd do Japonska  na podzim téhož roku. V roce 2008 zahajovala Pražské jaro a Moravský podzim; do zahraničí vyjela osmkrát, jednou jako rezidenční orchestr wagnerovského festivalu v rakouském Welsu (Parsifala tam v dalším roce opakovala). V lednu 2009 provedla v Bratislavě slavnostní koncert k zahájení českého předsednictví EU, v červnu v Brně ke konferenci ministrů ze-mědělství zemí Evropské unie; v létě vystoupila ve Švýcarsku, Itálii a Německu a na podzim na měsíčním turné v Japonsku.

 

Orchestr natáčel nejčastěji s domácím Supraphonem, dnes největší českou nahrávací společností; uskutečnil však spoustu vysoce kvalitních snímků také se Sony Music, IMG Records nebo BMG a s řadou jiných proslulých značek. V poslední době pracoval se společnostmi Music Sales, Classic FM, Sony BMG a Channel 4. V roce svého založení převzala filharmonie také úkoly rozhlasového orchestru, jednoho ze svých předchůdců, a spolupráce s brněnskou stanicí trvá podnes.

 

K dirigentským osobnostem, které formovaly umělecký profil orchestru, patří především impozantní řada jeho uměleckých šéfů, zakladatelem Břetislavem Bakalou počínajíc. Po odchodu Petra Altrichtera, který vedl filharmonii od roku 2002, je od sezony 2009/2010 jejím novým uměleckým šéfem mladý rakouský dirigent srbského původu Aleksandar Marković. Z význačných dirigentských hostí lze jmenovat aspoň Karla Ančerla, Jiřího Bělohlávka, Sira Charlese Mackerrase (čestného dirigenta filharmonie), Kurta Masura, Yehudi Menuhina, Davida Robertsona nebo Charlese Muncha; k vynikajícím sólistům patří Yefim Bronfman, Gidon Kremer, Wilhelm Kempff, John Lill, Svjatoslav Richter, Elina Garanča, Eva Urbanová, Rudolf Buchbinder, Sophia Jaffé, Olga Kern, Marta Sudraba, Anton Sorokow, Johannes Moser a Fazil Say.

 


Speciální koncerty


Kořeny brněnské filharmonie sahají do 70. let 19. století, kdy v Brně mladý Leoš Janáček usiloval o vznik českého symfonického orchestru. Dílo slavného skladatele 20. století je ostatně nejvýznamnější programovou položkou tělesa, které je považováno dodnes za jeho autentického interpreta.

            Dnešní Filharmonie Brno vznikla v roce 1956 sloučením rozhlasového a krajského orchestru a od té doby patří svou velikostí i významem k české orchestrální špičce. Na svých turné provedla na tisíc koncertů v Evropě, ve Spojených státech, v Latinské Americe, na Dálném i na Blízkém východě. Je pravidelným hostem světových i českých festivalů, kde často spojuje umělecké síly s vynikajícím Českým filharmonickým sborem Brno. Orchestr pravidelně natáčí pro Český rozhlas a Českou televizi a pro řadu nahrávacích firem (Supraphon, Sony Music, IMG Records, BMG, Channel 4). Dynamicky také rozvíjí zakázkové nahrávání pro globální klientelu v rámci Czech Orchestra Recordings.

            Dějinami orchestru prošla řada českých a světových dirigentských osobností jako Břetislav Bakala, František Jílek, Petr Altrichter, Jiří Bělohlávek, Jakub Hrůša, Tomáš Netopil, Charles Munch, Kurt Masur, Sir Charles Mackerras, Yehudi Menuhin, Aleksandar Marković. Filharmonie dnes nabízí ročně kolem stovky koncertů v rámci 5 festivalů, 13 koncertních řad, kromě orchestrálních cyklů spolupracuje také se specializovanými ansámbly. Tvářemi jednotlivých sezon jsou rezidenční umělci (Olga Kern, Vadim Gluzman, Radek Baborák, Fazil Say, Benjamin Jusupov, Alina Pogostkina), v 61. sezoně jím je violoncellista Matthew Barley. Od roku 2000 pořádá filharmonie letní open air festival na brněnském hradě Špilberku, v roce 2012 se stala pořadatelkou renomovaných tradičních festivalů Moravský podzim, Velikonoční festival duchovní hudby a Expozice nové hudby. Zaštiťuje mezinárodně proslulý dětský sbor Kantiléna, od roku 2010 se podílí na populárním edukativním projektu Mozartovy děti, v roce 2014 založila svou Akademii Filharmonie Brno.

            Filharmonie Brno je dnes nejen silným hráčem na poli symfonické hudby doma i v zahraničí, ale i předním organizátorem hudební sezony druhého českého města, aktivním festivalovým pořadatelem a kreativním lídrem orchestrální dramaturgie. Působí v krásném Besedním domě, brněnském „Musikvereinu“ z ateliéru Theophila Hansena z roku 1873 a těší se na nový moderní koncertní sál.

 


Copyright © 2009 Filharmonie Brno  |  Publikováno systémem inCMS  |  Tvorba webových stránek Inexes