... ke koncertu Přemostění časů


Vážený pane šéfdramaturgu,

 

v pátek 11,.12. byla celá naše rodina na koncertě FB - doslova slavnostní okamžik, protože po mnoho let, kdy byly děti malé, jsme nechodili vůbec, jen na sobotní rodinné koncerty, případně když se nám podařilo utrhnout. Na letošní sezónu jsme zakoupili obě velké abonentní řady a jsme moc rádi, že se s námi uvolili chodit i dva naši chlapci (16 a 13 let).

 

Positivní nejprve, začnu tedy od konce - Debussyho mám opravdu rád a Moře zvláště - FB ho zahrála krásně, celou dobu jsem ani nedutal a ještě teď mi v hlavě zní některé "vlnkové" motivy. Manželce a synkům se dílo také ohromně líbilo. Myslím, že výkon filharmoniků i dirigenta byl obdivuhodný a že si "standing ovation" zasloužili!

 

Parschova skladba byla překvapující, zajímavá a objevná. Rozhodně bych si ji rád poslechnul znova, i pro lepší pochopení - 10minutový kus utekl jako voda a u moderních věcí člověk obvykle na první poslech vše nepochopí ani neuslyší. Mé paní se Parsch líbil nejvíce.

 

Nejsmutnější nakonec. Předesílám, že Beethovena nemám rád - připadá mi nadutý, bez nápadu, ždímající každý motiv až do úplného vyčerpání (a to i ve slavné 5. a 9. symfonii), beze špetky vtipu. Snažil jsem se ... ale marně - Pastorální symfonie je "vrcholem" všeho, co jsem od něj kdy slyšel - bezbřehá nuda. Náš mladší syn po 5ti minutách usnul - jako správný rodič bych ho měl budit a kárat, ale totálně jsem ho chápal - sám jsem si v 1. větě prolétaval v duchu akrobatickou sestavu s letadlem, v dalších větách pak usilovně přemýšlel o práci. Když jsem viděl, že jsou hudebníci na poslední straně (vidíme 1. houslím do not), bylo to jako vysvobození. Filharmonici i dirigent se snažili, seč to šlo, výrazově, rytmicky a intonačně hráli krásně, ale z té tupé skladby se prostě nedá dostat nic.

 

Vůbec by mi nevadilo, kdyby se Beethoven dalších cca 50 let ve FB nehrál (pak už je to jedno - bude mi 95 a budu buď mrtvý nebo hluchý), naopak velký "palec nahoru" pro inspirativní autory 20. století! Ostatní posluchači budou mít možná rozdílné názory, ale nic jim nebrání, aby Vám napsali sami, že :)

 

Srdečně zdraví a Filharmonii vše nejlepší přeje

 

Honza Černocký

 


Copyright © 2009 Filharmonie Brno  |  Publikováno systémem inCMS  |  Tvorba webových stránek Inexes